Acum este Vin Dec 19, 2014 9:34 am

Distanta ,conteaza?

Discuta despre dragoste in general - subiectul e inepuizabil.
Reguli forum
Inainte de a incepe o discutie, faceti o cautare (sus), sa vedeti daca subiectul nu a fost deja abordat. Daca da, atunci raspundeti la acel subiect deja inceput. Astfel evitam prezenta subiectelor cu acelasi titlu sau cu acelasi continut. Scrieti ordonat, corect, cu amanunte, fara cuvinte vulgare, nu jicniti, nu copiati, nu faceti publicitate. Lasati 1 rand liber dupa 6-7 randuri de text.

Mesaj » Sâm Noi 21, 2009 6:24 am

Oare conteaza distanta dintre oameni,daca e iubire?exista dragoste la distanta?
  • Member

• Vizitator

Mesaj » Sâm Noi 21, 2009 7:11 am

exista si nu exista....totul depinde de ambii parteneri, deci de oamenii implicati in astfel de relatii...
    eu personal consider ca distanta conteaza si ca nu`i greu ci foarte greu sa tii o astfel de relatie ... mai ales daca exista iubire ... si totusi...sunt multe tentatii...in fiecare zi ... chiar daca in mintea ta e doar persoana iubita, nu stii niciodata la ce sa te astepti...apare intrebarea sau intrebarile:ai insela? ai tupeu` asta? daca da, de ce? daca nu, iar de ce? e nu stiu cum sa spun....dar parca nu mai vad in zilele astea iubire cum era pe vremurile cand erau parintii nostri de varsta noastra, s`a dus .... acuma interesele si castigul sunt pe primul loc ... dragostea vine dupa mai multe prioritati ca sa zic asa....

iosif ...

Mesaj » Mar Noi 24, 2009 11:26 pm

Dragostea la distanta e greu de intretinut.Trebuie multa vointa,insa pe termen lung nu e fezabil,unu din doi trebuie sa se mute mai aproape.Riscul e si acolo,se poate sa lasi in urma tot,doar sa dai de ceva ce nu doresti,sau sa descoperi surprize neplacute pe parcurs.
    E posibila o relatie,si se poate...insa nu se poate face pe termen lung,sa nu se insele sa nu faca prosteli,tot se destrama dupa o vreme.Pana la urma daca nu vezi,nu te intalnesti cu acea persoana luni de zile,cand te intalnesti nu e chiar asa de usor de luat,de parca v-ati fi vazut in fiecare zi.
    Pe langa aia cam greu ajungi sa cunosti o persoana in relatiile de distanta.Poti fi in o asemenea relatie mai bine de 6 ani..insa cand aduni totalul de timp petrecut impreuna,abia daca ajungi la 3 luni.
  • Member

• Mesaj » Joi Mar 04, 2010 10:07 pm

Cei care se inscriu pe astfel de site-uri,realizeaza probabil ca nu este posibil sa gaseasca
    persoana pe care o doresc in viata lor,atat de aproape incat sa nu fie nevoie sa treaca macar
    strada pe latura cealalta.
    Sigur daca vrei sa cunosti pe cineva cu adevarat,trebuie sa accepti si distanta in Km,dar sa
    nu lasi prea mult timp sa treaca pastrand constanta distanta,o relatie este incipeienta si ramane
    in aceasta faza,estompandu-se in timp,daca nu se fac pasii urmatori spre intalnirea reala,evaluarea
    reciproca a sentimentelor posibile si apoi negocierea Km cu Km pana cand,fizic,dispare aceasta
    distanta.
    Dar oricum mai importanta mi se pare distanta vizibila,din punct de vedere sufleteste,cand nu
    reusesti sa gasesti cararea cumuna pentru comunicare, un proverb francez spune ca sa cautam
    persoana cu care sa reusim sa discutam inteligent,cel putin 50 de ani-oare cat ar putea insemna
    acesti 50 de ani in Km ?
  • Member

• Mesaj » Dum Aug 01, 2010 7:49 pm

conteaza , am vb cu f multe fete din toata tara , cu o tipa din capatul celalalt al tarii am vb 5 ani pe mess doar ca distanta a contat
  • Member

• Mesaj » Joi Aug 05, 2010 8:32 pm

Distanta....hmmmm....Am fost timp de 4 ani cu cineva,in aceeasi casa,si am fost fericiti!Apoi am fost despartiti de ceva distanta(eu iasi,ea bucuresti)si totul sa terminat in cateva luni.Concluzia mea:DA,distanta conteaza;)
  • New member

• Vizitator

Mesaj » Lun Aug 23, 2010 10:17 pm

Dragostea e sau nu.Cand traieste,distanta dintre iubiti ii doare,le arde sufletele si le poate parjoli infrigurarea asteptarii.Dar nu poate indeparta iubirea,caci ea,cea adevarata,e oarecum dincolo de timp si spatiu.Nu e ceva ce le face acelora implicati viata mai usoara,nici drumul inspre implinire mai lin,e doar un factor care catalizeaza revelarea substantei reale a relatiei.Daca e iubire,cei doi vor rasturna logica oricaror calcule si vor gasi un mod,o solutie de a fi impreuna.Daca e,vorba poetului o scurta nebunie,din ceea ce parea a fi un noi se vor desprinde(cu mai multa sau mai putina zbatere)eu si tu.Distanta...e doar una dintre probele la care viata ii poate supune pe cei ce se iubesc ori doar cred ca o fac.

Vizitator

Mesaj » Mie Sep 15, 2010 6:07 pm

Multi oameni tremura doar gandindu-se la o relatie la distanta. Insa apropierea fizica poate uneori sa fie chiar un impediment, din moment ce partenerii se pot lua ca atare unul pe celalalt si inceteaza astfel sa mai depuna efortul necesar functionarii relatiei. Apropierea fizica nu garanteaza o relatie de succes.

O relatie de dragoste la distanta cere mai multa munca si creativitate cand vine vorba de crearea intimitatii intre cei doi. Ea poate sa functioneze grozav atata timp cat partenerii sunt pregatiti sa depuna efort valoros pentru ea.

Înapoi la Despre dragoste

• Mesaje apropiate
      Răspunsuri
      Vizualizări
      Ultimul mesaj