Acum este Vin Dec 26, 2014 4:42 am

Dragostea de mama, iubirea pentru copii

Aici puteti intreba, cere sau da sfaturi altor femei sau barbati, referitoare la copii, la viata de familie, la casatorie.
Reguli forum
Inainte de a incepe o discutie, faceti o cautare (sus), sa vedeti daca subiectul nu a fost deja abordat. Daca da, atunci raspundeti la acel subiect deja inceput. Astfel evitam prezenta subiectelor cu acelasi titlu sau cu acelasi continut. Scrieti ordonat, corect, cu amanunte, fara cuvinte vulgare, nu jicniti, nu copiati, nu faceti publicitate. Lasati 1 rand liber dupa 6-7 randuri de text.

iubire ...

Mesaj » Joi Apr 29, 2010 8:17 pm

Un cante popular spune ca : "Doar o mama poate sti ce este dorul de copii". Relatia dintre o mama si copiii ei este cert una dintre cele mai puternice relatii de dragoste. La polul opus, unele femei insa isi leapada copii, ii abandoneaza.

Iubirea de copii este mai puternica decat iubire impartasita fata de sot ? Dupa nastere, barbatii sunt in oarecare masura neglijati de sotiile lor. Acestea, in general, isi directioneaza toata dragostea catre copii. Este normal ? Tu ce parere ai ?

• Site Admin

• Vizitator

Mesaj » Vin Apr 30, 2010 6:12 pm

eu nu cred ca atunci cand o femeie devine mama uita de sotul sau si il neglijeaza. Nu are nici o legatura iubirea fata de copil cu iubirea de sot. sunt doua iubiri diferite iar femeile care daruiesc copii barbatului care il iubesc si pe care l-au ales nu poate denota decat un singur lucru: ca isi iubesc sotii si la fel o sa fie si dupa venirea copilului pe lume. Chir si eu ma gandeam la aceasta perspectiva si nu cred ca mi-as neglija sotul doar pentru ca am adus un copil pe lume.pentru ca , copilul il aducem pe lume amandoi , deci sotul merita in continuare toata dragostea mea .

Vizitator

Mesaj » Vin Oct 29, 2010 6:24 pm

inca nu sunt mama, mi-e teama de asa o responsabilitate dar cred ca e cea mai mare realizare a unei [url=http://www.matrimo.ro]femei[/url]. Femeile sunt diferite si percep situatiile diferit si de aceea sunt femei perfectioniste si de dedica ingerasului pe care il aduc pe lume, sunt femei care reusesc sa fie atat mame cat s sotii dar sunt si femei imature care nu stiu sa pretuiasca darul primit si fug din fata responsabilitatilor. Nu vreau sa judec nicio situatie pentru ca nu am dreptu. Fiecare om are propria poveste si e foarte usor sa generalizez dar nu e corect. Trebuie sa ne dorim sa fie cat mai putine mame care sa isi paraseasca copilasii, sa se gandeasca la darul minunat primit, sunt femei care se staruie dar nu au norocul sa aiba parte de aceasta minune.

Mesaj » Sâm Mai 07, 2011 12:27 pm

legatura dintre mama si puiul ei este una foarte puternica si foarte speciala,cred ca este o lege a naturii,uita te la animale!!ele nu stiu sa se prefaca! dragostea fata de sot este o altfel de iubire,se poate stinge la un moment dat sau pur si simplu sa se transforme in altceva,ca de ex respect,dezgust,ura etc depinzand de situatii si de fiecare in parte!dar iubirea dintre mama si copil nu se stinge niciodata!mai sunt si exceptii dar care nu fac altceva decat sa intareasca regula! nu stiu dc sotul este neaparat neglijat dupa nasterea copilului,dar cu siguranta nu mai poti sa i dedici tot atat timp cat o faceai inainte sa vina pe lume bb.Acum depinde de fiecare tata cat si cum intelege ca nevoia micutului de mama este mult mai mare decat a sotului!
  • New member

• Înapoi la Casatorie, Familie, Copii

• Mesaje apropiate
      Răspunsuri
      Vizualizări
      Ultimul mesaj