Acum este Mie Sep 03, 2014 7:57 am

Iertarea in relatia de dragoste, in casatorie

Discuta despre dragoste in general - subiectul e inepuizabil.
Reguli forum
Inainte de a incepe o discutie, faceti o cautare (sus), sa vedeti daca subiectul nu a fost deja abordat. Daca da, atunci raspundeti la acel subiect deja inceput. Astfel evitam prezenta subiectelor cu acelasi titlu sau cu acelasi continut. Scrieti ordonat, corect, cu amanunte, fara cuvinte vulgare, nu jicniti, nu copiati, nu faceti publicitate. Lasati 1 rand liber dupa 6-7 randuri de text.

iubire ...

Mesaj » Mie Apr 28, 2010 1:29 pm

Ce cred unii despre iertarea in relatia de dragoste sau in casatorie :

Se merita sa ierti in dragoste pana la un moment dat, pana atunci cand ajungi la limita si greselile barbatului sau ale femeii iti ridica mari semne de intrebare in ceea ce priveste reciprocitatea sentimentului de dragoste. Nu stiu daca exista greseala extrema atunci cand vorbim despre dragoste. Se presupune ca daca il-o iubesti pe cel-cea de langa tine ii oferi ceea ce este mai bun si te feresti sa il-o ranesti. Deci greselile minore pe care fiecare dintre noi le face sunt scuzabile, "pacatele maxime" nu exista cand iubirea este reciproca, idealistic probabil, dar posibil de atins cu siguranta.

Cred ca este foarte important sa avem mereu in vedere ceea ce ne dorim in relatia de dragoste sau in casatorie. Daca femeia sau barbatul de langa noi nu ne ofera ce ne dorim, mai bine cautam in alta parte. Avem o singura viata si suntem singura persoana responsabila de fericirea noastra. Care este parerea ta ? Eu cred ca Iertarea este cea mai grea iubire, cea mai mare dragoste dintre toate. Totusi poti ierta un sot sau o sotie infidela ?

Mikimady ne-a scris : / Incerci sa ierti si sa treci cu vederea, dar ierti, o data,spune ca se schimba, ierti a doua oara, spune ca nu o sa se mai intample, ierti pana cand nu mai ai incredere in acea persoana si atunci se rupe ceva...si renunti la a mai ierta....pentru ca realizezi ca tu suferi in continuare iar partenerul crede ca il poti ierta tot timpul pentru ca il sau o iubeste..Am trecut prin acest episod de a ierta ,un an si jumatate timp in care nu am facut decat sa iert si sa trec cu vederea pana cand am constat ca iert in zadar,pentru ca asa va face mereu si atunci am preferat sa ne despartim desi avem un copil impreuna,si fiecare sa mearga pe drumul lui.....Ierti pentru ca iubesti dar si iertarea are o limita. /

Bogdan ne-a scris : / Te doare foarte tare, intr-adevar ,,iubire,, , si poate si mai mult faptul ca acele greseli nu sunt recunoscute. Sunt negate cu vehementa. Si atunci astepti in zadar ca ceva sa se mai schimbe in bine, sa o poti lua de la inceput, asa cum era candva. Si doare, si te macina pe dinauntru, incet, incet, incet... Si tot speri sa se mai intample ceva... Dar... totul devine parca si mai rece si mai trist./

Eu cred ca fie ca esti femeie, fie ca esti barbat, te doare foarte tare cand partenerul tau de relatie greseste, chiar si putin.

Bogdan ne intreaba : / Care ar fi greselile minore intr-o dragoste adevarata??
Si daca ele se repeta sau se transforma si in altceva, sau l-i se adauga alte greseli ,,minore,, , nu iti vine sa te dai cu capul de pereti ? /

• Site Admin

• Vizitator

Mesaj » Lun Iul 26, 2010 10:26 am

iertarea are un rol esential intr-o relatie de cuplu.Partenerii,constient sau inconstient mai gresesc dar micile greseli pot fi iertate si uitate.iertarea are un rol esential mai ales intr-o casatorie pentru ca acest lucru este ceva mai serios.daca unul dintre parteneri greseste des iar celalat nu-l arta si tine minte,inevitabil greselile se aduna si pot duce la despartire.

Vizitator

Mesaj » Vin Noi 25, 2011 10:58 am

Iertare este importantă într-un cuplu solid, dar fiecare dintre noi are principii şi delimltări în ceea ce priveşte greşelile celuilalt.

Înapoi la Despre dragoste

• Mesaje apropiate
      Răspunsuri
      Vizualizări
      Ultimul mesaj