Acum este Mie Sep 03, 2014 7:56 am

Indiferenta in dragoste, indiferenta in casatorie

Locul ideal pentru schimb de pareri si sfaturi intre fete sau intre femei.
Reguli forum
Inainte de a incepe o discutie, faceti o cautare (sus), sa vedeti daca subiectul nu a fost deja abordat. Daca da, atunci raspundeti la acel subiect deja inceput. Astfel evitam prezenta subiectelor cu acelasi titlu sau cu acelasi continut. Scrieti ordonat, corect, cu amanunte, fara cuvinte vulgare, nu jicniti, nu copiati, nu faceti publicitate. Lasati 1 rand liber dupa 6-7 randuri de text.

iubire ...

Mesaj » Mie Apr 28, 2010 1:55 pm

Cum pot fi si eu indiferenta cu el in relatia mea de dragoste? Din moment ce el poate sa fie indiferent fata de mine, eu de ce as putea? Chiar daca sunt 2 ani jumate de relatie de iubire, nu pot sa spun ca nu ma iubeste ptr ca simt ca ma iubeste si vrea sa fim in continuare impreuna...isi face planuri cand ma mut la el..., planuri de casatorie, cati copii o sa avem, etc. Cand vede batranei pe strada de mana spune "sper ca asa o sa fim si noi cand vom imbatrani...", dar uneori e mult prea indiferent.

Am discutat cu el dar nu vrea sa inteleaga ca indiferenta in dragoste ma deranjeaza. El zice ca asa este el, ca asa e normal. Vreau sa fiu si eu un timp indiferenta sa ii arat ca doare si sa`si dea seama...dar cum? Cum pot eu sa nu`l mai sun de cateva ori pe zi, sa nu ma intalnesc in fiecare zi cu el? Macar atat sa ma abtin. Dar cum?

Cred ca unele din voi ati trecut prin asa ceva si stiti ce se simte cand din cauza indiferentei in relatia de dragoste, sunt momente in care te indoiesti de sentimentele lui de iubire. Astept sfaturile voastre. Va pup!

• Site Admin

• Vizitator

Mesaj » Vin Apr 30, 2010 6:25 pm

cei ce sunt indiferenti in dragoste inseamna ca nu au intalnit iubirea cea adevarata. cum poti fi indiferent cu cineva care il iubesti la nebunie? Nu se poate asa ceva...stiu un singur lucru,acolo unde exista indiferenta nu mai exista sau nu a existat niciodata dragoste.Luati aminte!

Vizitator

Mesaj » Lun Iul 26, 2010 10:32 am

indiferenta este foarte dureroasa.persoana care este indiferenta inseamna ca nu mai iubeste au care s-a plictisit de un lucru.Daca partenerul tau te invita undeva si te intreaba unde anume sa mergeti iar tu ii spui ca nu conteaza,nu te intereseaza,sa aleaga el,normal ca el simte ca nu te intereseaza si il doare lipsa de interes.

Vizitator

Mesaj » Lun Aug 30, 2010 11:09 pm

Adevarul este ca intr-o relatie intotdeauna va exista cel care conduce si cel care este condus, fie ca ne place sau nu. Sigur ca ne iubim si ne consideram egali, dar mereu va exista cel care da mai mult si cel care "se face ca ploua" din cand in cand. Nu are legatura decat cu echilibrul natural, stiti voi, ying si yang (alb vs. negru). Si faza cu ignoratul uneori da roade, alteori nu, si in cele din urma tot noi, care ne consumam, ajungem sa suferim si sa ne ingrijoram. Este foarte bine sa discutam cu partenerul daca avem probleme de acest gen, dar lucrul ideal ar fi sa ne gasim ceva care sa ne umple timpul in care suntem departe unul de celalalt, incat sa nu ne gandim non-stop la el si sa inceapa EL sa simta lipsa.

mihi ...

Mesaj » Mie Sep 01, 2010 2:03 pm

Eu ma intreb de unde se naste aceasta indiferenta? Cred ca sunt mai multi factori care duc la indiferenta din partea unuia sau a celuilant. Indiferenta se instaleaza atunci cand nu mai exista un interes direct sau indirect. In acest fel cel ce devine indiferent nu mai poate (pentru ca nu mai este interesat) sa ia decizii pe termen lung privind relatia. La un moment sau altul va cauta sa evadeze.

Indiferenta apare si in cazul unuia care considera ca si-a atins un scop. Altfel spus, daca cineva considera ca trebuie sa-si caute un partener conform caracterului sau, si care sa se ridice la nivelul asteptarile sale, si in cele din urma ajunge sa cunoasca o astfel de persoana si leaga o prietenie pe care o considera stabila, fiind ceea ce-si doreste; atingandusi scopul, va deveni intr-un fel indiferent. Nu e o indiferenta fata de relatie sau de persoana, ci e o indiferenta fata de scopul pe care si la atins. De acuma isi formeaza alte scopuri,...si astfel totul curge de la sine.

Poate gresesc, dar eu cam asa vad lucrurile.
    Iubiti-va mult!
  • Member

• Înapoi la Discutii intre femei

• Mesaje apropiate
      Răspunsuri
      Vizualizări
      Ultimul mesaj